Opret opskrift
 

Æggekage i ovn

Print opskrift
 
Forfatter: Lykke Andersson | Type: Hovedret, Morgenmad / Brunch, Frokost | Sværhedsgrad: Let at lave | Visninger: 1.313

Luftig æggekage i ovn med grøntsager og bacon:

Damp blandede grøntsager efter smag, et par minutter i letsaltet vand, og kom dem i et fad med tomater skåret i både.

Steg bacon af på en tør pande, og hæld baconfedtet over grøntsagerne.

Del æggeblommer og hvider for sig og pisk æggeblommerne med mælk, lidt maizerna, et par knips karry og paprika, salt og peber.

Pisk æggehviderne stive og vend i æggesnapsen. Hældes over grøntsagerne. Bag æggekagen i en forvarmet ovn ved 200 grader, ca. 30-35 minutter. Læg de stegte baconskiver på æggekagen de sidste fem minutter.

Server æggekagen lun med rugbrød. 

Velbekomme!

 
Vin som anbefales til retten: Riesling

Dyrkes efterhånden overalt men er mest kendt fra Tyskland og Alsace, hvor der laves fantastiske riesling vine. Det er en af de bedste hvidvine til mad - prøv det til denne ret.

Køb vin lavet på Riesling her

 
 
Skriv et spørgsmål eller en kommentar til opskriften



Modtag e-mail, når der kommenteres på denne opskrift


Ingredienser
Portioner:
  4 stk Æg
  2 dl Letmælk
  2 stk Maizena
  100 g Frosne blandede grøntsager
  2 stk Tomater
  2 knsp. Karry, pulver
  2 knsp. Paprika
  2 knsp. Salt og peber
  6 skive(r) Bacon
Forberedelsestid: 15 min.

Tilberedningstid i alt: 30 min.

Giv opskriften kokkehuer
 
 
 
© 2009-2012 Vild Med Mad ApS - Alle rettigheder forbeholdes | Vild Med Mad's brugerbetingelser og persondatapolitik | Information om Vild Med Mad