Bruschetta på grill

Print opskrift
 

Forfatter: Lars Eriksen | Type: Forret | Sværhedsgrad: Let at lave | Visninger: 3.313

 
 
Forberedelsestid: 15 min.

Tilberedningstid i alt: 15 min.

Giv opskriften kokkehuer
 
Nyeste kommentarer på Vild Med Mad

Tomaterne og basilikum hakkes i små stykker - tilsæt eventuelt lidt salt og peber. Det hele røres forsigtigt sammen i lille skål. Der skære tynde skriver parmesan ost. Vi bruger bruger brød, der lidt fast i det og beskeden af størrelse.

Jeg griller først brødet på den ene side. Den side af brødet, der er grillet, påføres de hakkede tomater og basilikum og sluttelig en skive parmesan ost. Så på grillen igen - pas på de ikke får for meget. 

Let, hurtigt og delikat.

Ingredienser
Portioner:
  16 skive(r) Franskbrød
  16 skive(r) Parmesan, frisk
  2 stk Tomater
  2 stk Basilikum, kviste
 
 
Skriv et spørgsmål eller en kommentar til opskriften



Modtag e-mail, når der kommenteres på denne opskrift


Kommentarer til opskriften
  • 18-07-2011 12:35

     

    af Pia

    Hej Lars. Det lyder godt nok lækkert, det skal afprøves næste gang, der er gan i grillen. ;-) Pia

  • 01-08-2011 08:07

     

    af Lars Eriksen

    Hej Pia, tak. Når der er gang i grillen laver vi tit nogle forskellige små brød - alle syntes at det er lækkert. Stemningen og at det er varmt er nok den største forklaring. mvh lars

 
© 2009-2012 Vild Med Mad ApS - Alle rettigheder forbeholdes | Vild Med Mad's brugerbetingelser og persondatapolitik | Information om Vild Med Mad