Gulerods-flutes som tilbehør til grillmaden, dejen kan også bruges til boller el. store grovbrød:
Rør gær ud i lunkent vand og tilsæt youghurt, salt, kardemomme (kan udelades), olie og revet gulerod. Rør rugmel og lidt havregryn i grundigt. Ælt hvedemelet i dejen lidt af gangen. Stil til hævning i 30 minutter.
Tænd ovnen på 225 grader, og beklæd en plade med bagepapir. Slå dejen ned , ælt godt igennem, og del dejen i tre portioner. Form til tre aflange flutes. Efterhæves 20 minutter.
Rids brødene og pensl med vand. Bages i ovn ved 225 grader midterste rille, i ca. 25-30 minutter.
Server dem evt med kryddersmør el. hvidløgssmør, til grill-maden. Resten bruges dagen efter til brunch, madpakken, el. fryses ned til en anden gang.
Velbekomme!
Californien er et kæmpe vinområde, som ville være verdens fjerde største vinproducent, hvis det var et land. Der bliver lavet vin i alle kvaliteter - vi har samlet en række hvor pris og kvalitet hænger godt sammen

| 1 dl | Havregryn | |
| 3 dl | Vand | |
| 2 tsk. | Salt, groft | |
| 4 dl | Hvedemel | |
| 1 dl | Rapsolie | |
| 50 g | Bagegær | |
| 1 tsk. | Kardemomme | |
| 3 stk | Gulerødder, fint eller groft revne | |
| 2 dl | Rugmel, groft, fuldkornsrugmel | |
| 1 dl | Youghurt naturel |