Opret opskrift
 

Mandler i mørk chokolade toppet med havsalt

Print opskrift
 
Forfatter: Kajsa | Type: Bagværk | Sværhedsgrad: Let at lave | Visninger: 1.326

Her er et lidt sundere alternativ til de almindelige julegodter. Men husk at disse stadig indeholder kalorier, så nyd dem, når du spiser! Glædelig jul!

1. Fyld 1/3 af en gryde med vand og lad vandet komme op og koge. Læg en skål, der dækker hele grydens åbning, over gryden.
2. Når vandet koger skrues der ned for varmen. Hak chokoladen groft og kom det ned i skålen. Når chokoladen begynder at smelte, røres der rundt indtil alt er smeltet.
3. Hæld alle mandler i skålen og rør rundt til alle er dækket med chokolade.
4. Kom dem over på et stykke bagepapir, drys lidt havsalt hen over dem og stil dem ind i fryseren i ca. 30 min.

 
Vin som anbefales til retten: Frankrig

Fransk vin er generelt madvin. Men netop til denne ret passer fransk vin ekstra godt.

Køb vin fra Frankrig her

 
 
Skriv et spørgsmål eller en kommentar til opskriften



Modtag e-mail, når der kommenteres på denne opskrift


Kommentarer til opskriften
  • 01-12-2011 15:43

     

    af Lykke Andersson

    Hejsa:-)

    Det ser rigtig lækkert ud, tænker om man ikke kunne gøre det samme med f.eks. dadler?

    Venlig hilsen Lykke

  • 01-12-2011 21:45

     

    af Kajsa

    Hej Lykke,
    Det lyder som en god idé. Tror det kan blive rigitig lækkert med en blandning af det søde og det salte!
    Husk dog, at selv om dadler er tørret frugter, indeholder de meget sukker og dermed mange kalorier. Så spis derfor få med stor nydelse! Velbekomme!

Ingredienser
Portioner:
  40 g Mørk chokolade også med orange
  25 stk Mandler
Forberedelsestid: 30 min.

Tilberedningstid i alt: 60 min.

Giv opskriften kokkehuer
 
 
 
© 2009-2012 Vild Med Mad ApS - Alle rettigheder forbeholdes | Vild Med Mad's brugerbetingelser og persondatapolitik | Information om Vild Med Mad