Opret opskrift
 

Risruller med fyld og hjemmelavet humus

Print opskrift
 
Forfatter: Kajsa | Type: Hovedret | Sværhedsgrad: Let at lave | Visninger: 2.368

En social ret, perfekt til flere mennesker, hvor man selv kan vælge af lækkerierne på bordet.  

- Start med humusen: Kom alle ingredienser i en blender/foodprocessor og lad den kør i nogle minutter til konsistensen er dejlig cremet. Smag til med salt og peber.

- Læg derefter de udskårne grøntsager og salat op på et stort fad.

- Anret en stor skål på bordet med koldt vand, hvor rispladerne, én ad gangen (i ca. 20-30 sek), skal blødgøres.

- Blødgør en risplade, kom grøntsager, rejer og humus ovenpå og fold til en lille pakke. Held gerne lidt soja med finhakket chili  hen over pakken, for at give lidt ekstra smag. 

Velbekomme!  

 

 
Vin som anbefales til retten: Chile

Chile har de ideelle geografiske og klimatiske forhold til den optimale vindyrkning. Alt for mange vinhuse har dog vægtet kvantitet meget højere end kvalitet - Vi har udvalgt en række vine, hvor du får kvalitet til fornuftige priser

Køb vin fra Chile her

 
 
Skriv et spørgsmål eller en kommentar til opskriften



Modtag e-mail, når der kommenteres på denne opskrift


Ingredienser
Portioner:
Del 1
  1 stk Avocado
  200 g Rispandekager
  4 stk Gulerødder, fint eller groft revne
  1 dl Friske korianderblade
  1 bdt. Forårsløg, rå
  300 g Rejer
Del 2
  400 g Kikærter
  1 stk Hvidløg, fed
  2 spsk. Citronsaft
  1 spsk. Tahin
Forberedelsestid: 30 min.

Tilberedningstid i alt: 30 min.

Giv opskriften kokkehuer
 
 
 
© 2009-2012 Vild Med Mad ApS - Alle rettigheder forbeholdes | Vild Med Mad's brugerbetingelser og persondatapolitik | Information om Vild Med Mad