Stegt gås

Print opskrift
 

Forfatter: Liv Egelund | Type: Hovedret | Sværhedsgrad: Let at lave | Visninger: 3.216

 
 
Forberedelsestid: 30 min.

Tilberedningstid i alt: 335 min.

Giv opskriften kokkehuer
 
Nyeste kommentarer på Vild Med Mad

For mig er gås gammel traditionel spise, og jeg får det heller ikke tit. Men jeg synes, det er rigtig lækkert, og så er det ren julehygge.

Start med at rengøre gåsen og skylle den godt. Tør den tør bagefter. Gnid den så med salt indvendig og udvendig. Rens æblerne og sær dem og sveskerne i stykker. Drys blandingen med lidt sukker, inden det fyldes i gåsen. Luk den med kødpinde og læg den med ryggen opad på en rist med en bradepande under. Steg den så på nederste rille ved 160 grader i to en halv time. Vend herefter gåsen, hæld fedtet i bradepanden fra gåsen fra og erstat det med vand. Steg gåsen i endnu to en halv time og slut af med at brune den ved 250 grader med åben ventil. Lad gåsen trække i den slukkede men åbne ovn.

 

God appetit.

Ingredienser
Portioner:
  5 kg Gås
  6 dl Vand
  0,5 kg Æble
  1 spsk. Sukker (melis)
  250 g Sveske, uden sten
 
 
Vin som anbefales til retten: Italien

Italiensk vin er utrolig populær i Danmark. Som oftest får man god kraftig vin, som samtidigt har en god syre. Netop derfor er den velegnet til mange kødretter, men også ost, pøsle og andre typiske italienske retter.

Køb Italiensk vin her

Kommentarer til opskriften
  • 21-12-2009 18:51

     

    af Renny Rosenlund

    Prøn inden du bruner den at koge en lage af smør, honning og soyasauce som du pensler den med et par gange under bruningen, så skal du bare se løjer, sådan et lækkert sprødt sking skal man lede længe efter. God appetit
    Renny

 
© 2009-2012 Vild Med Mad ApS - Alle rettigheder forbeholdes | Vild Med Mad's brugerbetingelser og persondatapolitik | Information om Vild Med Mad