Opret opskrift
 

Tigerrejer i chili og hvidløg

Print opskrift
 
Forfatter: Lars Eriksen | Type: Hovedret | Sværhedsgrad: Let at lave | Visninger: 6.434

Slank og lækker

Ønsker du at lave en let, hurtig og smagfuld ret, der ikke bidrager væsentlig til sidebenene, kan denne ret anbefales. Det er muligt at ændre på smagen - mere hvidløg og mere chili. Det forlyder:  Indtagelse af krydderet mad er med til at øge vores forbrænding.

Tigerrejerne vendes på panden i lidt olivenolie, der er tilsat finhakket frisk chili og to presset fed hvidløg. Efter ca. fem min. er tigerrejerne færdige.

Tilbehør

Denne gang valgte vi at bruge et iceberg salathoved sammen med rødpeber, cherrytomater, purløg og æg. Som dressing bruger vi en god olivenolie og friskkværnet peber samt lidt "Sweet chili sauce".  Endvidere lidt friskbagt brød.

 

 

 

 
Vin som anbefales til retten: Frankrig

Fransk vin er generelt madvin. Men netop til denne ret passer fransk vin ekstra godt.

Køb vin fra Frankrig her

 
 
Skriv et spørgsmål eller en kommentar til opskriften



Modtag e-mail, når der kommenteres på denne opskrift


Kommentarer til opskriften
  • 09-04-2012 10:33

     

    af Mogens Girsel

    Opskriften lyder meget fin og minder meget om en lækker ret, jeg lige har nydt på La Gomera. Jg skal prøve den herhjemme snart.
    Nu til et par spørgsmål:
    a. Der står 2 fed hvidløg i opskriften; der stå 3 fed i ingredienslisten. Hvad anbefales?
    b. I ingredienslisten står 2 stk. Af hvad?
    c. Limefrugten er ikke nævnt i opskriften. Jeg formoder, at saften skal dryppes overrejerne, selv om der er dressing på salatdelen. Er det sådan?
    Venlig hilsen
    Mogens Girsel.

  • 09-04-2012 11:34

     

    af Lars Eriksen

    Hej Mogens
    Som jeg husker det, brugte vi to fed hvidløg - er rettet i ingredienslisten. De to stk. er peberfrugter - er rettet.
    Ja, limesaften er til rejerne.

    mvh
    lars

Ingredienser
Portioner:
  2 stk Hvidløg, fed
  2 stk Peberfrugt, rød og gul
  4 stk Æg
  1 spsk. Olivenolie
  1 stk Salat, Iceberg, rå
  1 stk Peber, chili rød eller grøn, rå
  12 stk Cherry tomater
  500 g Tigerrejer
  1 stk Limefrugt
Forberedelsestid: 15 min.

Tilberedningstid i alt: 15 min.

Giv opskriften kokkehuer
 
 
 
© 2009-2012 Vild Med Mad ApS - Alle rettigheder forbeholdes | Vild Med Mad's brugerbetingelser og persondatapolitik | Information om Vild Med Mad